ورود به سایت

نام کاربريکلمهء عبور    


حدیث روز
مؤمن برادر مؤمن است، او را دشنام نمی دهد، از او دریغ نمی کند، و به او گمان بد نمی برد.

 

بحار الانوار، دار احیاء التزا العربی، جلد 75

 خبرنامه ایمیلی

تاریخ انتشار : شنبه 2 دی 1396

براي اولين بار در كشور، جهاددانشگاهي اين استان اقدام به برگزاري دوره‌هاي تخصصي صيد، پرورش، شناسايي و زهرگيري از كژدم  (عقرب) كرده است.

براي اولين بار در كشور، جهاددانشگاهي اين استان اقدام به برگزاري دوره‌هاي تخصصي صيد، پرورش، شناسايي و زهرگيري از كژدم  (عقرب) كرده است.

به گزارش ايسنا منطقه‌ي فارس، استاد تمام و مدير گروه حشره‌شناسي دانشكده بهداشت دانشگاه علوم پزشكي شيراز با اشاره به اقدام جهاددانشگاهي فارس در برگزاري دوره‌هاي تخصصي صيد، پرورش، شناسايي و زهرگيري عقرب، گفت: اين اولين باري است كه در ايران شاهد برگزاري چنين دوره‌هاي تخصصي هستيم.

دكتر كوروش عزيزي با اشاره به اينكه چندسالي است تب پرورش و توليد جانوران نظير عقرب بالا گرفته است، گفت: اين دوره‌هاي تخصصي به همت جهاددانشگاهي فارس و مركز تحقيقات جهادكشاورزي استان فارس برپا شده است.

عزيزي با اشاره به اينكه در اين دوره حدود 35 نفر هنرجو از سراسر كشور حضور دارند، گفت: اين دوره به مدت 2 روز و در قالب كلاس‌هاي تئوري و كارگاه عملي برنامه‌ريزي شده و از امروز 29 آذر اجرايي شده است.

وي با بيان اينكه در اين دوره‌ي 2 روزه، زيست شناسي، روش‌هاي پرورش، صيد و شناسايي گونه‌هاي مهم عقرب به شركت كنندگان آموزش داده مي‌شود، گفت: روش زهرگيري از عقرب در قالب يك دوره‌ي تكميلي تعريف شده است. 

معاون دانشجويي و فرهنگي دانشگاه علوم پزشكي شيراز گفت: بسياري از موجودات زنده در نگاه اول ممكن است خيلي خطرناك و بي فايده براي طبيعت و انسان به نظر برسد اما در واقع اهميت بالايي در چرخه‌ي اكوسيستم داشته و اثرات مفيدي دارند.

عزيزي گفت: عقرب يكي از موجودات زنده است كه شايد در نگاه اول بسيار خطرناك و ترسناك باشد اما روغن و زهر عقرب به عنوان دارو و منبع پروتئيني موارد كاربرد زيادي دارد؛ امروزه در بسياري از كشور هاي دنيا از روغن و زهر عقرب براي درمان بيماري‌هاي قلبي و عروقي، سرطان‌ها، روماتيسم  و ... استفاده مي‌شود .

وي با بيان اينكه در ايران هم از زهر عقرب براي توليد پادزهر و سرم پادزهر استفاده مي‌شود، گفت: تحقيقات و پژوهش‌هايي در سطح دانشگاه‌هاي كشور با هدف تبديل زهر عقرب به دارو نيز در حال انجام است و در اين بخش پيشرفت‌هاي خوبي هم وجود دارد.

عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي شيراز همچنين گفت: عقرب‌ها گوشتخوار بوده، طول عمر آنها بين 3 تا 10 سال است؛ اندازه اين جانور كه در فارسي به آن كژدم مي‌گويند، بين 4 تا 20 سانتي‌متر بوده و در هر با جفت‌گيري بين 2تا 90 نوزاد توليد مي‌كند .

عزيزي با اشاره به اهميت پرورش گونه‌هاي مختلف جانوري نظير عقرب در ايجاد شغل و رونق اقتصادي، گفت: هر يك گرم زهر خالص و خشك گونه‌هاي مهم عقرب در دنيا حدود 20 هزار دلار ازرش دارد؛ براي به‌دست آوردن اين ميزان زهر عقر بايد از 6 هزار عقرب زهرگيري شود.
گزارش تصویری
رونمایی از سایت جدید جهاد دانشگاهی استان فارس

به مناسبت 16 مردادماه سالروز تشکیل جهاد دانشگاهی، از صفحه جدید سایت جهاد دانشگاهی استان فارس به صورت آزمایشی رونمایی ...
سردبیر ایسنای فارس به‌عنوان جهادگر نمونه‌ی کشور برگزیده شد

سردبیر و خبرنگار خبرگزاری دانشجویان (ایسنا) منطقه‌ی فارس، به عنوان جهادگر نمونه‌ی کشور برگزیده شد.
رییس جهاددانشگاهی فارس:  جهاددانشگاهی با تمام ظرفیت در خدمت ارتقاء توان تولید ملی است

رییس جهاددانشگاهی فارس تصریح کرد که امروز این نهاد انقلابی با تمام توان تخصصی و تجهیزاتی خود آماده کمک به ...
استاندار فارس به مناسبت سالروز تاسیس جهاددانشگاهی:  ورود عالمانه جهاددانشگاهی برای رفع کاستی‌ها در فارس لازم است

استاندار فارس معتقد است جهاد دانشگاهی در حوزه مسائل پیش روی این استان باید با کنکاش و نگاه عالمانه ورود ...
مراسم تجلیل از پیشکسوتان جهاددانشگاهی فارس برگزار شد

رئيس جهاد دانشگاهي استان فارس با تصریح اینکه امروز مشکلات اعضای جهاددانشگاهی کمتر از گذشته است، تصریح کرد که با ...


آمار سایت
بازدید امروز: 8
بازدید ماه:3249
بازدید کل:322412

اوقات شرعی
اوقات شرعی


خبرنامه پیامکی