ورود به سایت

نام کاربريکلمهء عبور    


حدیث روز
مؤمن برادر مؤمن است، او را دشنام نمی دهد، از او دریغ نمی کند، و به او گمان بد نمی برد.

 

بحار الانوار، دار احیاء التزا العربی، جلد 75

 خبرنامه ایمیلی

تاریخ انتشار : شنبه 2 دی 1396

براي اولين بار در كشور، جهاددانشگاهي اين استان اقدام به برگزاري دوره‌هاي تخصصي صيد، پرورش، شناسايي و زهرگيري از كژدم  (عقرب) كرده است.

براي اولين بار در كشور، جهاددانشگاهي اين استان اقدام به برگزاري دوره‌هاي تخصصي صيد، پرورش، شناسايي و زهرگيري از كژدم  (عقرب) كرده است.

به گزارش ايسنا منطقه‌ي فارس، استاد تمام و مدير گروه حشره‌شناسي دانشكده بهداشت دانشگاه علوم پزشكي شيراز با اشاره به اقدام جهاددانشگاهي فارس در برگزاري دوره‌هاي تخصصي صيد، پرورش، شناسايي و زهرگيري عقرب، گفت: اين اولين باري است كه در ايران شاهد برگزاري چنين دوره‌هاي تخصصي هستيم.

دكتر كوروش عزيزي با اشاره به اينكه چندسالي است تب پرورش و توليد جانوران نظير عقرب بالا گرفته است، گفت: اين دوره‌هاي تخصصي به همت جهاددانشگاهي فارس و مركز تحقيقات جهادكشاورزي استان فارس برپا شده است.

عزيزي با اشاره به اينكه در اين دوره حدود 35 نفر هنرجو از سراسر كشور حضور دارند، گفت: اين دوره به مدت 2 روز و در قالب كلاس‌هاي تئوري و كارگاه عملي برنامه‌ريزي شده و از امروز 29 آذر اجرايي شده است.

وي با بيان اينكه در اين دوره‌ي 2 روزه، زيست شناسي، روش‌هاي پرورش، صيد و شناسايي گونه‌هاي مهم عقرب به شركت كنندگان آموزش داده مي‌شود، گفت: روش زهرگيري از عقرب در قالب يك دوره‌ي تكميلي تعريف شده است. 

معاون دانشجويي و فرهنگي دانشگاه علوم پزشكي شيراز گفت: بسياري از موجودات زنده در نگاه اول ممكن است خيلي خطرناك و بي فايده براي طبيعت و انسان به نظر برسد اما در واقع اهميت بالايي در چرخه‌ي اكوسيستم داشته و اثرات مفيدي دارند.

عزيزي گفت: عقرب يكي از موجودات زنده است كه شايد در نگاه اول بسيار خطرناك و ترسناك باشد اما روغن و زهر عقرب به عنوان دارو و منبع پروتئيني موارد كاربرد زيادي دارد؛ امروزه در بسياري از كشور هاي دنيا از روغن و زهر عقرب براي درمان بيماري‌هاي قلبي و عروقي، سرطان‌ها، روماتيسم  و ... استفاده مي‌شود .

وي با بيان اينكه در ايران هم از زهر عقرب براي توليد پادزهر و سرم پادزهر استفاده مي‌شود، گفت: تحقيقات و پژوهش‌هايي در سطح دانشگاه‌هاي كشور با هدف تبديل زهر عقرب به دارو نيز در حال انجام است و در اين بخش پيشرفت‌هاي خوبي هم وجود دارد.

عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي شيراز همچنين گفت: عقرب‌ها گوشتخوار بوده، طول عمر آنها بين 3 تا 10 سال است؛ اندازه اين جانور كه در فارسي به آن كژدم مي‌گويند، بين 4 تا 20 سانتي‌متر بوده و در هر با جفت‌گيري بين 2تا 90 نوزاد توليد مي‌كند .

عزيزي با اشاره به اهميت پرورش گونه‌هاي مختلف جانوري نظير عقرب در ايجاد شغل و رونق اقتصادي، گفت: هر يك گرم زهر خالص و خشك گونه‌هاي مهم عقرب در دنيا حدود 20 هزار دلار ازرش دارد؛ براي به‌دست آوردن اين ميزان زهر عقر بايد از 6 هزار عقرب زهرگيري شود.
گزارش تصویری
تجلیل از خبرگزاری ایكنا

 چهارمین محفل انس با قرآن سپاه فجر فارس همراه با مراسم وداع با ماه مبارك رمضان در شیراز برگزار شد.
انتصاب سرپرست معاونت آموزشی جهاد دانشگاهی استان فارس

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی استان فارس، طی حکمی از سوی مظاهر بابایی رییس جهاد دانشگاهی فارس، مهندس محمدرضا ...
رییس جهاد دانشگاهی فارس عنوان کرد :  بهره‌وری بیشتر از ظرفیت‌های جهاد دانشگاهی

رییس جهاد دانشگاهی استان فارس با اشاره به اقدامات گسترده‌ی این نهاد در ابعاد، آموزشی، پژوهشی، فرهنگی و اشتغال فارغ‌التحصیلان ...
راهپیمایی جهادگران جهاد دانشگاهی فارس در روز قدس

جهادگران جهاد دانشگاهی فارس در آخرین جمعه ماه مبارک رمضان در راهپیمایی روز قدس شرکت کردند
بیانیه جهاددانشگاهی به مناسبت فرارسیدن روز جهانی قدس

جهاد دانشگاهی به مناسبت فرارسیدن روز جهانی قدس بیانیه ای صادر کرد.


آمار سایت
بازدید امروز: 34
بازدید ماه:2910
بازدید کل:238841

اوقات شرعی
اوقات شرعی


خبرنامه پیامکی