ورود به سایت

نام کاربريکلمهء عبور    


حدیث روز
مؤمن برادر مؤمن است، او را دشنام نمی دهد، از او دریغ نمی کند، و به او گمان بد نمی برد.

 

بحار الانوار، دار احیاء التزا العربی، جلد 75

 خبرنامه ایمیلی

تاریخ انتشار : چهارشنبه 14 تیر 1396

معاون جهاددانشگاهي و رئيس سازمان تجاري سازي فناوري و اشتغال دانش‌آموختگان، اعتقاد دارد كه به تعداد مدعيان فناوري، بحث فناوري نهادينه نشده و علي‌رغم اقدامات خوبي كه انجام شده است براي اثربخشي مطلوب بايد از موازي‌كاري‌ها پرهيز و جلوگيري شود.

معاون جهاددانشگاهي و رئيس سازمان تجاري سازي فناوري و اشتغال دانش‌آموختگان، اعتقاد دارد كه به تعداد مدعيان فناوري، بحث فناوري نهادينه نشده و علي‌رغم اقدامات خوبي كه انجام شده است براي اثربخشي مطلوب بايد از موازي‌كاري‌ها پرهيز و جلوگيري شود.

به گزارش ايسنا منطقه فارس، بيجندي سه‌شنبه 13 تير در حاشيه هشتمين نشست سراسري فن‌بازارهاي كشور در جمع خبرنگاران گفت: در مباحث علمي اينگونه مطرح مي‌شود كه اگر فناوري مي‌خواهيم بايد پيش‌زمينه‌ها را فراهم كنيم؛ در حوزه فن‌بازار هم بخش‌هاي متفاوتي مانند فن‌بازار فكري، فن‌بازار تكنولوژي و فن‌بازار تركيبي وجود دارد؛ بايد ببينيم در كشور كدام‌يك اجرا شده است.

او با انتقاد از آنچه موازي‌كاري‌هاي زياد مي‌خواند، گفت: امروز حاضر به استفاده از پتانسيل‌هاي موجود در سازمان‌ها و نهادهاي توانمند نيستيم.

بيجندي با تصريح اينكه جهاددانشگاهي از رويش‌هاي مبارك انقلاب به‌شمار مي‌رود كه يكي از وظايف اصلي اين نهاد، ايجاد ارتباط بين صنعت و دانشگاه است، گفت: جهاددانشگاهي از بدو تاسيس تاكنون اقدامات موثري را در حوزه‌هاي مختلف علمي و پژوهشي و فناوري انجام داده و توانمندي‌هاي خود را در اين عرصه اثبات كرده است.

وي با اشاره به بخشي از دست‌آوردهاي جهاددانشگاهي در حوزه‌هاي پزشكي، دارويي، گياهي، فني و مهندسي، آموزشي و فرهنگي و ... گفت: به نظر مي‌رسد علي‌رغم آنكه همه خلاء موجود بين صنعت و دانشگاه را قبول دارند اما همچنان صنعت راه خود را مي‌رود و دانشگاه هم كار خودش را انجام مي‌دهد و ارتباط واقعي ايجاد نشده است.

بيجندي با بيان اينكه به تعداد مدعيان اشتغال، ايجاد اشتغال در كشور انجام نمي‌شود، گفت: به تعداد مدعيان فناوري هم بحث فناوري و الزامات آن نهادينه نشده است.

او با اشاره به فرمايشات مقام معظم رهبري در خصوص جهاددانشگاهي و وظايف اين نهاد، گفت: مقام معظم رهبري فرمودند كارگزين باشيد؛ جهاددانشگاهي هم در حوزه‌هاي مختلف كارهاي "گزين" انجام داده كه تقريبا همه مطلع هستند.

بيجندي اعتقاد دارد كه تجاري‌سازي يك عبارت نيست بلكه نيازمند تامين زيرساخت‌هايي است كه آموزش، پژوهش، كار فرهنگي، پشتيباني و حمايت را شامل مي‌شود و اينكه از يك ايده يا دارنده ايده حمايت شده و چند ميليون تسهيلات به او پرداخت شود، كار انجام نخواهد شد.

معاون جهاددانشگاهي با تصريح اينكه امروز با رسوب بسياري از پژوهش‌ها در كشور مواجه هستيم، تاكيد كرد كه بيش از 90 درصد پژوهش‌ها در جهاددانشگاهي به محصول نهائي تبديل شده و اين نشان از كارآمدي اين نهاد انقلابي دارد.

او گفت: علت اينكه بسياري از پژوهش‌ها در كشور رسوب كرده و در حد يك محصول كه نمونه‌هاي آزمايشگاهي از آنها توليد كرده‌ايم، باقي مانده، اين است كه از ابتدا نگاه تجاري‌سازي نداشتيم؛ ما بايد از زمان شكل‌گيري ايده و پردازش آن تا زمان تبديل آن به محصول، نگاه تجاري‌سازي داشته باشيم.

بيجندي خاطرنشان كرد: امروز در حوزه هوشمندسازي همزمان در 4 استان كشور كار موازي انجام مي‌شود؛ علي‌رغم اينكه همه مي‌دانيم مشكل آب بسيار جدي بوده و جنگ آينده بر سر آب خواهد بود و هوشمندسازي يكي از راه‌هاي تاثيرگذار در مديريت مصرف محسوب مي‌شود، اما موازي‌كاري‌ها باعث شده فعاليت‌هاي خوب هم به نتيجه مناسب نرسد.

معاون جهاددانشگاهي اضافه كرد: امروز در حوزه هوشمندسازي جهاددانشگاهي سه طرح دارد، اما همزمان جهادكشاورزي، صنعت و معدن و معاونت علمي رياست‌جمهوري به شكل‌هاي ديگري وارد عرصه شده‌اند و هيچ‌كدام هم ارتباطي با هم ندارند.

بيجندي با تصريح اينكه برگزاري نشست‌هاي فن‌بازار در استان‌ها، تاثيرگذار است اگر به حذف موازي‌كاري‌ها و همراهي تمام ظرفيت‌ها منجر شود، گفت: ما بايد با برگزاري نشست‌هاي علمي و عملياتي و تخصصي، تلاش كنيم از مرحله شعار خارج شويم.

وي گفت: با تزريق پول و اعتبار نه ايده‌هاي تاثيرگذار توليد خواهد شد و نه امكان تبديل ايده به محصول وجود دارد، پول به تنهايي تاثيرگذار نيست بلكه بايد مديريت هزينه هم همراه آن باشد.

بيجندي تاكيد دارد كه در جهاددانشگاهي هيچ فعاليتي بدن انجام مطالعات اوليه و زمينه‌اي انجام نمي‌شود و به همين دليل بيش از 90 درصد طرح‌ها به محصول منتهي شده و پژوهش‌هاي رسوب كرده كمتر وجود دارد.

بيجندي اعتقاد دارد كه در دوران تحريم‌ها در كشور فرصت‌سوزي شد و آن زمان بهترين دوره براي توجه به ايده‌ها تبديل آنها به محصول بود.

معاون جهاددانشگاهي با اشاره به اينكه تفكري كه اعتقاد دارد محصول خارجي بهتر از داخلي است، مانعي بزرگ بر سرراه نهايي شدن بسياري از ايده‌ها و تبديل آنها به محصول است، گفت: ما به دليل توان علمي و نيروي انساني كه داريم مي‌توانيم در توليد بسياري از محصولات خوب عمل كنيم اگر نگاه و اعتمادمان به توان داخل بيشتر باشد.

بيجندي گفت: قطعا اصلاح نگاه باعث تحقق و ارتقاء موضوع تجاري‌سازي ايده‌هاي خلاقانه خواهد شد؛ اگر نگرش به تجاري‌سازي تغيير نكند، شاهد تحول در اين بخش نخواهيم بود.

رئيس سازمان ستفا در عين‌حال گفت: در تمام دنيا تنها 30 درصد از كل ايده‌ها و اختراعات به محصول تبديل شده و تجاري‌سازي مي‌شود و اين موضوع محدود به ايران نيست.

بيجندي گفت: اعتقاد داريم اگر از ابتداي شكل‌گيري يك ايده، دارنده آن مورد حمايت، هدايت و توانمندسازي قرار گرفته و جهت‌دهي مناسبي را شاهد باشيم، قطعا موفق‌تر عمل خواهيم كرد. 
گزارش تصویری
رونمایی از سایت جدید جهاد دانشگاهی استان فارس

به مناسبت 16 مردادماه سالروز تشکیل جهاد دانشگاهی، از صفحه جدید سایت جهاد دانشگاهی استان فارس به صورت آزمایشی رونمایی ...
سردبیر ایسنای فارس به‌عنوان جهادگر نمونه‌ی کشور برگزیده شد

سردبیر و خبرنگار خبرگزاری دانشجویان (ایسنا) منطقه‌ی فارس، به عنوان جهادگر نمونه‌ی کشور برگزیده شد.
رییس جهاددانشگاهی فارس:  جهاددانشگاهی با تمام ظرفیت در خدمت ارتقاء توان تولید ملی است

رییس جهاددانشگاهی فارس تصریح کرد که امروز این نهاد انقلابی با تمام توان تخصصی و تجهیزاتی خود آماده کمک به ...
استاندار فارس به مناسبت سالروز تاسیس جهاددانشگاهی:  ورود عالمانه جهاددانشگاهی برای رفع کاستی‌ها در فارس لازم است

استاندار فارس معتقد است جهاد دانشگاهی در حوزه مسائل پیش روی این استان باید با کنکاش و نگاه عالمانه ورود ...
مراسم تجلیل از پیشکسوتان جهاددانشگاهی فارس برگزار شد

رئيس جهاد دانشگاهي استان فارس با تصریح اینکه امروز مشکلات اعضای جهاددانشگاهی کمتر از گذشته است، تصریح کرد که با ...


آمار سایت
بازدید امروز: 41
بازدید ماه:2521
بازدید کل:325645

اوقات شرعی
اوقات شرعی


خبرنامه پیامکی