ورود به سایت

نام کاربريکلمهء عبور    


حدیث روز
مؤمن برادر مؤمن است، او را دشنام نمی دهد، از او دریغ نمی کند، و به او گمان بد نمی برد.

 

بحار الانوار، دار احیاء التزا العربی، جلد 75

 خبرنامه ایمیلی

تاریخ انتشار : شنبه 16 مرداد 1395

رئيس جهاددانشگاهي استان فارس اعتقاد دارد كه پايان امسال و با توجه به نام‌گذاري سال به‌نام اقتصاد مقاومتي، اقدام و عمل از سوي مقام معظم رهبري، عملكرد مديران در بخش‌هاي مختلف با پيمانه اقدام و عمل سنجيده شود.

 

رئيس جهاددانشگاهي استان فارس اعتقاد دارد كه پايان امسال و با توجه به نام‌گذاري سال به‌نام اقتصاد مقاومتي، اقدام و عمل از سوي مقام معظم رهبري، عملكرد مديران در بخش‌هاي مختلف با پيمانه اقدام و عمل سنجيده شود.

به گزارش ايسنا منطقه فارس، مسعود رستگار كه جمعه 15 مرداد به عنوان سخنران پيش از خطبه‌هاي نماز جمعه شيراز سخن مي‌گفت، ضمن گرامي‌داشت 16 مرداد، سالروز تاسيس جهاددانشگاهي، تشكيل اين نهاد در ابتداي انقلاب و با تدبير بنيان‌گذار جمهوري اسلامي را به واسطه توجه ويژه حضرت امام(ره) به لزوم دستيابي كشور به استقلال و در نظر گرفتن سهمي ويژه براي دانشگاه و حوزه در اين مهم دانست.

رستگار با بيان اينكه در ابتداي انقلاب ضرورت اسلامي شدن دانشگاه‌ها از سوي حضرت امام(ره) احساس مي‌شد و فرزندان انقلابي امام براي تحقق اين مهم تلاش گسترده‌اي را در دستور كار قرار دادند، يكي از بركات اين حركت را تاسيس نهاد انقلابي جهاددانشگاهي عنوان كرد.

وي گفت: تاسيس و آغاز به‌كار جهاددانشگاهي در سال 59 مقارن شد با جنگ و بر همين اساس، اين نهاد هم تمام تلاش خود را براي برآورده ساختن نيازهاي روز جمهوري اسلامي به‌كار بست و اين تلاش تا امروز هم با قدرت و قوت تداوم دارد.

رستگار با يادآوري اينكه طي سال‌هاي اول تاسيس نهاد جهاددانشگاهي، امور پژوهشي و فرهنگي ، محوري‌ترين فعاليت‌هاي اين نهاد را تشكيل مي‌داد، گفت: طي اين سال‌ها اقدامات و فعاليت‌هاي شاخصي در حوزه‌هاي مختلف در بعد پژوهشي و فرهنگي و آموزشي انجام داده كه ثمرات آن در همه بخش‌ها قابل مشاهده است.

او با بيان اينكه در سال‌هاي ابتداي تاسيس، وظيفه اعزام دانشجويان و دانشگاهيان به جبهه‌ها و شناسايي و تامين نيازهاي تجهيزاتي و پژوهشي دوران دفاع مقدس مد نظر بود، گفت: يكي از شهيدان جهاددانشگاهي، شهيد دكتر فقيهي بود كه به‌دليل خدمات تاثيرگذار پزشكي و درماني كه براي رزمندگان دفاع مقدس سامان‌داد، توسط منافقين كوردل به شهادت رسيد.

رستگار گفت: در سال‌هاي اخير جهاددانشگاهي در حوزه‌هاي مختلفي فعاليت‌هاي چشمگيري را انجام داده است. در حوزه سلامت و بهداشت و درمان، با راه‌اندازي پژوهشگاه‌ها، در مسير برآوردن ساختن خواست مقام معظم رهبري، مبني بر اينكه بايد افراد از خارج براي تحصيل علم به ايران بيايند. گام‌هاي عملي و موفقي را برداشته است.

او، پژوهشگاه‌هاي رويان، ابن‌سينا و سرطان را از نمونه‌هاي بارز موفقيت‌هاي جهاددانشگاهي در عرصه ملي در حوزه بهداشت و درمان عنوان و اضافه كرد: در حوزه نظامي و دفاعي، اقدامات ارزنده‌اي در زمينه توليد اژدر، هواپيماهاي فوق سبك، پهبادها، موشك و ... و در حوزه صنعت، اقدامات بسيار زيادي در زمينه ساخت دكل‌هاي حفاري، دروازه‌هاي ورودي و خروجي و ... انجام شده است.

رستگار اقدامات انجام شده از سوي جهاددانشگاهي در حوزه علوم پايه نظير نانوتكنولوژي،‌ فيزيك و شيمي را يادآور و متذكر شد: ساخت مبدل‌هاي هيبريدي و خورشيدي و ساخت و توليد فرستنده‌هاي AM و FM از اقدامات ماندگار جهاددانشگاهي به‌شمار مي‌رود كه اتكاء به توانمندي‌هاي داخلي را بسترسازي كرده است.

او با اشاره به وجود خبرگزاري‌هاي ايسنا، ايكنا و سينا و مركز افكار سنجي ايسپا، در مجموعه جهاددانشگاهي، گفت: خبرگزاري ايسنا اولين خبرگزاري غيردولتی كشور به‌شمار مي‌رود كه برابر گزارش‌هاي ارشاد، به لحاظ مراجعه به اخبار، در ميان برترين مراجع خبري كشور قرار دارد و همچنين خبرگزاري بين‌المللي قرآني كه با 42 زبان زنده دنيا اخبار فرهنگي را منتشر مي‌كند.

رستگار با بيان اينكه خبرگزاري قرآني ايكنا، به واسطه اينكه مقام معظم رهبري خبرنگار افتخاري آن هستند، تاج سر تمام خبرگزاري‌ها به‌شمار مي‌رود، گفت: مركز افكار سنجي جهاددانشگاهي ایسپا نیز به عنوان يكي از مراكز افكار سنجي مورد وثوق نظام، طي سال‌هاي گذشته تاكنون اقدامات شاخصي را انجام داده است.

رئيس جهاددانشگاهي فارس، اقدامات موفق اين نهاد در زمينه نانوتكنولوژي را يادآوري و اضافه كرد: ما اميدواريم كه با حمايت مسئولان و همراهي دستگاه‌هاي اجرايي و فعالان عرصه صنعت، دست‌آوردهاي جهاددانشگاهي در حوزه نانوتكنولوژي ابتدا در فارس و سپس در سراسر ايران استفاده شود.

رستگار در عين‌حال تصريح كرد: جهاددانشگاهي فارس آمادگي دارد كه توان و ظرفيت اين نهاد در سطح ملي را در ابعاد مختلف و با هدف رشد و توسعه استان به فارس بياورد.

رئيس جهاددانشگاهي فارس گفت: امروز در شرايط پسابرجام برخي از مردم تصور مي‌كنند بايد دروازه‌هاي كشور باز شده و حداكثر واردات را با هدف ارتقاء رفاه داشته باشيم حال آنكه امروز بايد تلاش كرد كه صادرات را به حد امكان افزايش داد و از اين طريق مسير رشد اقتصادي را هموار كرد.

او با اشاره به تاثيرات زيانبار واردات كالاهاي خارجي به بازار و اثرات مخرب قاچاق كالا كه منجر به دخالت مستقيم مقام معظم رهبري در اين خصوص و تاكيد بر لزوم مبارزه با آن شده است، گفت: جهاددانشگاهي با برخورداري از 2200 عضو هيئت علمي و پژوهشي و حدود 5 هزار نيروي فعال در ساير عرصه‌ها، كه ذخيره ارزشمند اساتيد و نيروهاي متخصص دانشگاهي كشور نیز به آن اضافه مي‌شوند، همواره در مسير تعالي نظام جمهوري اسلامي در ابعاد مختلف تلاش كرده است.

وي گفت: ما همواره قول داده‌ايم كه علاوه بر دست‌آوردهاي پژوهشي و تحقيقاتي جهاددانشگاهي فارس، آمادگي داريم كه دست‌آوردهاي ملي اين نهاد انقلابي را به فارس بياوريم و تا حد امكان زيرساخت‌هاي فيزيكي مورد نياز را فراهم كرده‌ايم.

رستگار با اشاره به اينكه امروز مسائل بهداشتي و درماني يكي از اولويت‌هاي جامعه محسوب مي‌شود، آمادگي جهاددانشگاهي براي حضور پژوهشگاه رويان، پژوهشكده سرطان و ديگر داشته‌هاي علمي تحقيقاتي ملي خود در فارس را اعلام كرد.

رئيس جهاددانشگاهي استان فارس ابراز اميدواري كرد كه در آينده نزديك با همراهي و حمايت مسئولان و سرمايه‌گذاري خيرين، در حوزه‌هاي درمان ناباروري، سرطان و سلول‌درماني، توانمندي‌هاي اين نهاد انقلابي در سطح ملي به استان فارس منتقل شده به كار گرفته شود.

او با بيان اينكه با حمايت استاندار فارس امكان به كارگيري و راه‌اندازي مركز سلول‌هاي بنيادي در استان فارس وجود دارد، گفت: همزمان با 16 مرداد، درمانگاه جهاددانشگاهي استان فارس در شيراز آغاز به‌كار خواهد كرد و اميدواريم بتوانيم مانند ساير اقدامات،‌خدمات مناسبي را به شهروندان ارائه دهيم.

رستگار همچنين با اشاره به موضوع پزشك خانواده و مسائلي كه پيرامون اين طرح در فارس و كشور مطرح است، ابراز اميدواري كرد كه به‌زودي و با همكاري دانشگاه علوم پزشكي شيراز و مركز اافکارسنجی جهاددانشگاهي فارس، طرح نظرسنجي مردمي در خصوص پزشك خانواده با هدف رفع مشكلات اين طرح و ارتقا كيفي آن، اجرايي شود.

رئيس جهاددانشگاهي استان فارس همچنين گفت: مقام معظم رهبري امسال را، سال اقدام و عمل نام‌گذاري فرمودند و آخر سال من به‌عنوان يكي از مسئولان اين استان و ساير مديران اجرائي بايد با پيمانه عمل سنجيده شويم. بايد از تكرار فرمايشات مقام معظم رهبري دست برداشته و به‌فكر عمل كردن به نظرات و تاكيدات ايشان باشيم.
گزارش تصویری
رونمایی از سایت جدید جهاد دانشگاهی استان فارس

به مناسبت 16 مردادماه سالروز تشکیل جهاد دانشگاهی، از صفحه جدید سایت جهاد دانشگاهی استان فارس به صورت آزمایشی رونمایی ...
سردبیر ایسنای فارس به‌عنوان جهادگر نمونه‌ی کشور برگزیده شد

سردبیر و خبرنگار خبرگزاری دانشجویان (ایسنا) منطقه‌ی فارس، به عنوان جهادگر نمونه‌ی کشور برگزیده شد.
رییس جهاددانشگاهی فارس:  جهاددانشگاهی با تمام ظرفیت در خدمت ارتقاء توان تولید ملی است

رییس جهاددانشگاهی فارس تصریح کرد که امروز این نهاد انقلابی با تمام توان تخصصی و تجهیزاتی خود آماده کمک به ...
استاندار فارس به مناسبت سالروز تاسیس جهاددانشگاهی:  ورود عالمانه جهاددانشگاهی برای رفع کاستی‌ها در فارس لازم است

استاندار فارس معتقد است جهاد دانشگاهی در حوزه مسائل پیش روی این استان باید با کنکاش و نگاه عالمانه ورود ...
مراسم تجلیل از پیشکسوتان جهاددانشگاهی فارس برگزار شد

رئيس جهاد دانشگاهي استان فارس با تصریح اینکه امروز مشکلات اعضای جهاددانشگاهی کمتر از گذشته است، تصریح کرد که با ...


آمار سایت
بازدید امروز: 63
بازدید ماه:2867
بازدید کل:322030

اوقات شرعی
اوقات شرعی


خبرنامه پیامکی