ورود به سایت

نام کاربريکلمهء عبور    


حدیث روز
مؤمن برادر مؤمن است، او را دشنام نمی دهد، از او دریغ نمی کند، و به او گمان بد نمی برد.

 

بحار الانوار، دار احیاء التزا العربی، جلد 75

 خبرنامه ایمیلی

تاریخ انتشار : شنبه 11 آبان 1392

 

به گزارش روابط عمومي جهاد دانشگاهي فارس، اين همايش كه در روز پنج‌شنبه 9 آبان‌ماه 92 برگزار شد، سخنرانان به تفصيل در خصوص گوهرسنگ‌ها، سنگ‌هاي قيمتي و نيمه‌قيمتي و تأثير آن در اقتصاد روز كشور و جهان سخن گفتند.

 

به گزارش روابط عمومي جهاد دانشگاهي فارس، اين همايش كه در روز پنج‌شنبه 9 آبان‌ماه 92 برگزار شد، سخنرانان به تفصيل در خصوص گوهرسنگ‌ها، سنگ‌هاي قيمتي و نيمه‌قيمتي و تأثير آن در اقتصاد روز كشور و جهان سخن گفتند.

تأثير گوهرسنگ‌ها و ايجاد و توسعه صنعت توليد سنگ‌هاي قيمتي و نيمه‌قيمتي در اقتصاد كشور و تلاش براي توسعه صادرات محصولات توليدي در اين عرصه و نقش اين صنعت در افزايش درآمد سرانه حاصل از صادرات توليدات غيرنفتي، از مباحث مطرح شده در اين همايش بود.

اين همايش با حضور معاون سياسي امنيتي استانداري فارس، رئيس جهاد دانشگاهي فارس، فرماندار ني‌ريز و جمع كثيري از فعالان، علاقه‌مندان و كارآفرينان در عرصه گوهرسنگ‌ها، در محل اتاق بازرگاني، صنعت، معدن و كشاورزي شيراز، برگزار شد و نمايشگاهي از تجهيزات مورد نياز براي شناسايي، تراش و ... گوهرسنگ‌ها، برپا شده بود.

معاون سياسي امنيتي استانداري فارس در اين همايش گفت: استان فارس در ابعاد مختلف داراي مزيت‌هاي بيشماري است كه صنعت گوهرسنگ‌ها، يكي از اين مزيت‌ها براي توسعه اقتصادي به شمار مي‌رود.

وي ادامه داد: هر نقطه‌اي از جهان، يك ويژگي و مزيتي دارد، در كشوري منابع آبي است، كشور ديگري منابع معدني دارد، يك كشور نيروي انساني متخصص و دسترسي به بازار مصرف، اما در ايران تمام اين مزيت‌ها وجود دارد،‌ دسترسي به دريا، آب‌هاي آزاد،‌ معادن سرشار، نفت، گاز و از همه مهم‌تر، نيروي انساني متخصص و متعهد و جوان.

فيروزآبادي با تصريح اين كه در مواجهه با مسايل مي‌توان رفتارهاي مختلفي را نشان داد، بي‌تفاوت عبور كرد يا براي رفع آن راهكاري يافت و اجرا كرد، گفت: ما گاه مي‌توانيم با تغيير در روش‌هاي مديريتي، در تاكتيك‌ها و در مواجهه‌ با مسايل، زمينه‌ها را براي رسيدن به خواسته‌‌ها، فراهم كنيم.

معاون سياسي امنيتي استانداري فارس با تقدیر از اقدامات جهاد دانشگاهي در حوزه صنعت گوهرسنگ‌ها، تصريح كرد: امروز ايران اسلامي با اين همه مزيت، مديريت مناسب نيازمند است تا فضايي ايجاد كند كه صنعت‌گر، سرمايه‌گذار، كارآفرين، توليدكننده و عرضه‌كننده خدمات و ... هر كس كار خودش را انجام دهد.

وي وظيفه اصلي دولت‌ها را مطالعه مزيت‌هاي نسبي و فراهم كردن شرايط براي استفاده همه گروه‌ها از اين مزيت‌ها دانست و گفت: اينكه چه ‌كسي بايد از اين مزيت‌هاي نسبي استفاده كند، نيازمند مديريت صحيح و مناسب است، بايد اين باور ايجاد شده و تسري يابد كه مي‌توان از هيچ به همه‌چيز رسيد.

فيروزآبادي با بيان اينكه مزيت نسبي شهري نظير ميبد در يزد، خاك و آب بوده كه به بهترين شكل در مسير ايجاد و توسعه صنعت سراميك استفاده شده است،‌ گفت: امروز در ميبد يزد تنها با استفاده از اين مزيت، حتي يك‌نفر هم بيكار نيست.

وي گفت: در فارس مناطق مختلف داراي مزيت‌هاي نسبي متفاوتي است كه بايد اين مزيت‌ها را شناخت و با آن ارزش افزوده ايجاد كرد.

فيروزآبادي با بيان اينكه ما در ايران سال‌ها به استفاده از مواد خام عادت كرده‌ايم،‌ گفت: سنگ خام، ارزش افزوده نيست، يك مزيت نسبي است كه مي‌تواند ارزش افزوده فراواني به همراه داشته باشد، حتي مي‌توان از خرده‌سنگ‌ها ارزش افزوده ايجاد كرد. همچنين مهندس مسعود رستگار رئيس جهاد دانشگاهي استان فارس گفت: صنعت گوهرسنگ‌ها با ويژگي‌هايي كه در پاره‌اي موارد منحصر بفرد است، مي‌تواند جايگزيني مناسب در حوزه‌هاي اشتغال، كارآفريني و تولید ثروت، براي صنايع نفت و گاز باشد.

وي افزود: اين صنعت، هنر هنرمندان، دانش‌دانشمندان، اخلاق عالمان، عشق عاشقان و سرمایه ثروتمندان را تلفيق مي‌كند و از طريق آن مي‌توان، سنت‌ها را احيا و فرهنگ ايراني اسلامي را نشر داد.

وي با تصريح اينكه توسعه صنعت گوهرسنگ‌ها مي‌تواند ثروت غيرقابل تصوري را نصيب ايران اسلامي كند، گفت: مديريت مدبرانه مديران لازمه شكوفايي اين صنعت است كه كمتر مد نظر قرار گرفته است و انتظار داريم مديران بخش‌هاي دولتي و خصوصي در اين زمينه با توجه به چشم‌انداز مطلوب آن، ورود كنند.

مهندس رستگار با اشاره به وجود معادن سنگ در سطح استان فارس، گفت: فرآوري و پروسه توليد مصنوعاتي از سنگ، مد نظر جهاد دانشگاهي در موضوع صنعت گوهرسنگ‌ها قرار دارد.

وي با بيان اينكه جهاد دانشگاهي در صورت فراهم بودن زمينه، آماده ورود به پروسه توزيع نيز هست، گفت: يكي از مسئوليت‌هاي مهم جهاد دانشگاهي، آموزش و ديگري اشتغال است و ورود به حوزه گوهرسنگ‌ها نيز در راستاي اين دو هدف قرار دارد.

رستگار با تصريح اينكه جهاد دانشگاهي فارس آمادگي قبول مسئوليت و محوريت ستادي اين صنعت در سطح استان را دارد، گفت: اين نهاد انقلابي توان آن را دارد كه همه ملزومات،‌ از هنرمند، سرمايه‌گذار، دانشمند، صنعتگر و افراد علاقه‌مند به اشتغال و كارآفريني را گردهم بياورد تا زمينه رونق اين صنعت فراهم شود.

وي جهاد دانشگاهي فارس را در زمينه ورود به حوزه گوهرسنگ‌ها در كشور پيشتاز دانست و گفت: علي‌رغم تلاش‌هايي كه در ساير استان‌ها انجام شده و مي‌شود، مي‌توانيم با تدبير، مديريت و تلاش و همدلي، جايگاه اول كشور را كسب كنيم.

رستگار در بخشي از سخنان خود به ويژگي‌هاي آموزش‌هاي ارايه شده از سوي جهاد دانشگاهي اشاره و اضافه كرد: برخورد جهاد دانشگاهي با آموزش 100 درصد علمي است، صادرات محور كار مي‌كند و تلاشش را در مسير توليد فرآورده‌هايي فراتر از نياز شيراز و فارس معطوف كرده است تا به سمت تسخير بازارهاي جهاني گام بردارد.

رئيس جهاد دانشگاهي فارس شغل محور بودن آموزش‌هاي اين نهاد را يكي ديگر از ويژگي‌ها دانست و گفت: جهاد دانشگاهي آمادگي برگزاري تورهاي پژوهشي، آموزشي و حتي فرهنگي در حوزه گوهرسنگ‌ها را در داخل و خارج از كشور دارد.

رستگار با ابراز خوشوقتي از همراهي نمايندگان مجلس با جهاد دانشگاهي در اين حوزه،‌ گفت: با اكثريت نمايندگان فارس در مجلس رايزني كرده‌ايم و همه قول همكاري كامل را در راستاي فراگير شدن اين صنعت داده‌اند.

شايان ذكر است سخنراني مهندس محمد كيا مدير كل دفتر نيازسنجي معاونت آموزشي، سخنراني دكتر بيژن اعتمادي مدير مركز گوهرشناسي و نمايش فيلم گوهر رازها از ديگر برنامه‌هاي اين همايش بود.

 
گزارش تصویری
رونمایی از سایت جدید جهاد دانشگاهی استان فارس

به مناسبت 16 مردادماه سالروز تشکیل جهاد دانشگاهی، از صفحه جدید سایت جهاد دانشگاهی استان فارس به صورت آزمایشی رونمایی ...
سردبیر ایسنای فارس به‌عنوان جهادگر نمونه‌ی کشور برگزیده شد

سردبیر و خبرنگار خبرگزاری دانشجویان (ایسنا) منطقه‌ی فارس، به عنوان جهادگر نمونه‌ی کشور برگزیده شد.
رییس جهاددانشگاهی فارس:  جهاددانشگاهی با تمام ظرفیت در خدمت ارتقاء توان تولید ملی است

رییس جهاددانشگاهی فارس تصریح کرد که امروز این نهاد انقلابی با تمام توان تخصصی و تجهیزاتی خود آماده کمک به ...
استاندار فارس به مناسبت سالروز تاسیس جهاددانشگاهی:  ورود عالمانه جهاددانشگاهی برای رفع کاستی‌ها در فارس لازم است

استاندار فارس معتقد است جهاد دانشگاهی در حوزه مسائل پیش روی این استان باید با کنکاش و نگاه عالمانه ورود ...
مراسم تجلیل از پیشکسوتان جهاددانشگاهی فارس برگزار شد

رئيس جهاد دانشگاهي استان فارس با تصریح اینکه امروز مشکلات اعضای جهاددانشگاهی کمتر از گذشته است، تصریح کرد که با ...


آمار سایت
بازدید امروز: 98
بازدید ماه:4424
بازدید کل:298718

اوقات شرعی
اوقات شرعی


خبرنامه پیامکی