ورود به سایت

نام کاربريکلمهء عبور    


حدیث روز
مؤمن برادر مؤمن است، او را دشنام نمی دهد، از او دریغ نمی کند، و به او گمان بد نمی برد.

 

بحار الانوار، دار احیاء التزا العربی، جلد 75

 خبرنامه ایمیلی

تاریخ انتشار : یکشنبه 10 بهمن 1395

رئيس جهاددانشگاهي استان فارس از آمادگی این نهاد برای همکاری به منظور تحقق اهداف تشکیل شوراهای اسلامی خبر داد.

 

 رئيس جهاددانشگاهي استان فارس از آمادگی این نهاد برای همکاری به منظور تحقق اهداف تشکیل شوراهای اسلامی خبر داد.

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی استان فارس، به دنبال انعقاد تفاهم‌نامه بین جهاد دانشگاهی و شورای عالی استان‌ها که به امضای دکتر طیبی رییس جهاد دانشگاهی و دکتر چمران رییس شورای عالی استان‌ها رسیده است، جلسه‌ای به منظورتبادل نظر و بررسی راهکارهای ایجاد تفاهم و برنامه‌ریزی فی‌مابین جهاد دانشگاهی استان فارس و شورای اسلامی استان فارس در روز پنج‌شنبه هفتم بهمن‌ماه 95 در محل این شورا برگزار شد، مهندس مسعود رستگار رییس جهاد دانشگاهی فارس در سي و يكمين جلسه شوراي اسلامي استان فارس، تاكيد كرد: مشورت و شورا از دستورات موکد دینی است و جهاد دانشگاهی به عنوان یک نهاد انقلابی تحقق اهداف شورا را در راستای رضایت مردم و انجام کار گزین و سنجیده، عمل به یک تکلیف دینی می‌داند.

وي همچنين گفت: جهاد دانشگاهی برای تحقق اهداف شوراي اسلامی با تمام توان در کنار اين نهاد مدني خواهد بود؛ هرگاه، هر نهاد و سازماني در راستای حل مشكلات و مسائل كشور حركتي انجام دهد، جهاددانشگاهي به‌عنوان يك بازوي كارآ و توانمند، همراهي خواهد كرد.

رستگار با اشاره به برنامه‌ها و اهداف شكل‌گيري و فعاليت نهاد انقلابي جهاددانشگاهي، تصريح كرد: اين نهاد يكي از نهادهاي متولد شده در دوران انقلاب محسوب مي‌شود و نهادي عمومي غيردولتي بوده كه وظايف پژوهشي، فرهنگي، آموزشي و همیاری در اشتغال فارغ‌التحصيلان دانشگاهي را عهده‌دار است.

رئيس جهاددانشگاهي استان فارس با بيان اينكه، اين نهاد طي سال‌هاي فعاليت، در سطح ملي اقدامات بزرگ و تاثيرگذاري انجام داده است، گفت: از میان اقدامات اجرا شده، می‌توان به اقدامات اجرايي شده توسط پژوهشکده رویان و مركز تخصصي سلول‌های بنیادی، فعاليت‌هاي مهندسي در ساخت پهباد و سيستم‌هاي مختلف دفاعي نظامي، فعاليت‌هاي علمي اثربخش در حوزه نانو، پژوهش‌هاي كاربردي در بحث معضلات اجتماعی و .... اشاره كرد.

رستگار با تصريح اينكه بخش مهمي از اقدامات جهاددانشگاهي، معطوف به حوزه فرهنگي است، گفت: ايجاد خبرگزاري دانشجويان ايران به‌عنوان اولين خبرگزاري غير دولتي در كشور و راه‌اندازي خبرگزاري بين‌المللي قرآني ايكنا به‌عنوان يك مرجع رسمي و تاثيرگذار در حوزه اخبار مذهبي و قرآني، از اقدامات شاخص اين نهاد به‌شمار مي‌رود.

وی با توضیح مبسوط توانایی‌های آموزشی جهاد دانشگاهی به برگزاری دوره های مختلف برای فرمانداران، شهرداران و اعضای شوراهای اسلامی شهر و روستا اشاره و برای برگزاری دوره‌های آموزش ضمن خدمت اعلام آمادگی کرد.

رئیس جهاد دانشگاهی استان فارس با اشاره به ظرفيت‌هاي مختلف اين استان در حوزه‌هاي متعدد، گردشگري را يكي از مهمترين توانمندي‌هاي فارس معرفي و تاكيد كرد: جهاددانشگاهي با داشتن مركز گردشگري دانشجويان، توان و تجربه مناسبي را براي به فعلیت درآوردن ظرفيت‌هاي گردشگري استان فارس دارد.

وی با معرفی مرکز افکارسنجی جهاد دانشگاهی و سوابق و جایگاه ملی آن بعنوان یک مرکز موثق افکارسنجی، گفت: با هماهنگی دانشگاه علوم پزشکی شیراز و با هدف سنجش ميزان رضايت‌مندي شهروندان از اجراي طرح پزشك خانواده، افكارسنجي پيرامون سطح رضايت‌مندي خانواده‌ها در شيراز و شهرهای استان فارس از اين طرح، به‌زودي كليد مي‌خورد و امید است با همکاری شوراهای اسلامی شهر و روستا و آحاد مردم، این افكارسنجي به احسن وجه انجام و نتایج آن زمینه ساز و کمک‌رسان تصمیم‌گیری مسئولین ذیربط در دانشگاه علوم پزشکی شیراز و وزارت بهداشت و درمان بشود.

رئیس شورای اسلامی استان فارس نيز در این جلسه گفت:شورا باید سند چشم انداز داشته باشد و با کارهای اصولی و مبتنی بر دانش ضعف‌های استان را شناسایی و برطرف کند و در این جهت از مشاورین قوی نیز بهره ببرد.

حسین نعمتی با تاکید بر لزوم توجه به منابع انسانی، حمایت از نخبگان و مدیریت علمی، گفت: شوراي اسلامي باید مصوباتی داشته باشد که حلال مشکلات مردم باشد و باری از دوششان بردارد چون ما نیز برخاسته از دل مردم هستیم.

وی با اشاره به افزایش حاشیه نشینی در كشور و خصوصا كلانشهر شيراز، گفت: این موضوع منزلت انسانی را خدشه دار و بسیاری از روستاها را خالی از سکنه خواهد کرد.

نعمتي افزود:لازم است روی توانمندی روستاها و شناسایی جاذبه‌های گردشگری آنها اقداماتی انجام شده و زيرساخت‌هاي توسعه گردشگري و ايجاد اشتغال در روستاها فراهم شود.

رئيس شوراي اسلامي استان فارس همچنين با اشاره به اينكه زباله و دفع زباله در روستاها و شهرهاي كوچك استان از مشكلات جدي محسوب مي‌شود، گفت: مي‌توان از زباله ثروت تولید و زمينه‌ اشتغال افراد را فراهم كرد. اكنون هم سرمايه‌گذاراني در اين زمينه وجود دارد و تنها اراده‌اي قوي نياز داريم كه اين معضل را به يك فرصت براي كسب درآمدهاي پايدار تبديل كنيم.

نعمتي افزايش عوارض را تنها راهكار براي كسب درآمدهاي پايدار توسط شهرداري‌ها ندانست و گفت: شورا باید مصوبات قانونی داشته باشد و از ظرفیت‌های قانونی با تکیه بر آسیب شناسی، حداکثر استفاده را برای حل  مشکلات مردم انجام دهد.

همچنین حسين نعمتي رییس شورای اسلامی استان فارس در حاشيه جلسه علني شوراي اسلامي استان فارس در جمع خبرنگاران گفت: امروز شوراي استان ميزبان رئيس جهاددانشگاهي استان فارس بود و با توجه به مباحث مطرح شده، اميدواريم در آينده نزديك شاهد انعقاد تفاهم‌نامه‌اي با اين نهاد تخصصي و انقلابي باشيم.

نعمتي گفت: تفاهم‌نامه با جهاددانشگاهي را با هدف توسعه مشاغل خانگي، توانمندسازي روستائيان و روستاها، بررسي معضل حاشيه‌نشيني و يافتن راهكارهايي براي حل آن، ارتقاء منزلت اجتماعي شهروندان و روستائيان و دانش‌بنيان كردن فعاليت‌هاي اقتصادي و اجتماعي اجرايي شده و در حال اجرا در روستاها و شهرها، دنبال مي‌كنيم.

رئيس شوراي اسلامي استان فارس همچنين گفت: متاسفانه طي سال‌هاي گذشته شاهد كم لطفي دولت و بي‌مهري مجلس نسبت به شوراهاي اسلامي بوده‌ايم به‌طوريكه بخشي از اختيارات قانوني شوراها كم شده است.

وي با بيان اينكه شوراي اسلامي استان يك تشكيلات نمادين و تشريفاتي نيست، گفت: تمام مصوبات شوراهاي اسلامي شهر و روستا بايد از سوي شوراي اسلامي مورد تاييد قرار گيرد تا قابليت اجرا داشته باشد.

نعمتي منعكس نشدن فعاليت‌ها و اقدامات شوراهاي اسلامي استان را يكي از عوامل تاثيرگذار بر درسايه قرار گرفتن اين تشكيلات دانست و گفت: بحث قانون مديريت يكپارچه شهرها، يكي از مواردي است كه شوراي استان آن را پيگيري مي‌كند.

رئيس شوراي اسلامي استان فارس با بيان اينكه طرح پيشنهادي مديريت يكپارچه شهري از سوي شوراها به دولت ارائه شده اما با كم‌لطفي دولت هنوز مورد بررسي قرار نگرفته است، گفت: قطعا اجراي مديريت يكپارچه خصوصا در كلانشهرها، مانع از بروز و تكرار حوادثي نظير آنچه در ساختمان پلاسكو حادث شد، خواهد بود.

نعمتي گفت: امروز دولت به چشم مزاحم و مجلس به چشم رقيب به شوراها نگاه مي‌كند و همين امر موجب شد در گذشته اختيارات شورا در معرفي يا انتصاب استانداران و فرمانداران از اين نهاد مدني سلب شده و تلاش‌هاي زيادي براي گرفتن اختيار انتخاب شهرداران نيز از سوي مجلس انجام شود.

شایان ذکر است تفاهم‌نامه بین جهاد دانشگاهی و شورای عالی استان‌ها به منظور گسترش فعالیت‌های مشترک در زمینه برگزاری فعالیت‌های آموزشی، پژوهشی، فرهنگی، اطلاع‌رسانی و توانمندسازی اعضای شوراهای اسلامی شهر و روستای سراسر کشور منعقد شده است.
گزارش تصویری
رونمایی از سایت جدید جهاد دانشگاهی استان فارس

به مناسبت 16 مردادماه سالروز تشکیل جهاد دانشگاهی، از صفحه جدید سایت جهاد دانشگاهی استان فارس به صورت آزمایشی رونمایی ...
سردبیر ایسنای فارس به‌عنوان جهادگر نمونه‌ی کشور برگزیده شد

سردبیر و خبرنگار خبرگزاری دانشجویان (ایسنا) منطقه‌ی فارس، به عنوان جهادگر نمونه‌ی کشور برگزیده شد.
رییس جهاددانشگاهی فارس:  جهاددانشگاهی با تمام ظرفیت در خدمت ارتقاء توان تولید ملی است

رییس جهاددانشگاهی فارس تصریح کرد که امروز این نهاد انقلابی با تمام توان تخصصی و تجهیزاتی خود آماده کمک به ...
استاندار فارس به مناسبت سالروز تاسیس جهاددانشگاهی:  ورود عالمانه جهاددانشگاهی برای رفع کاستی‌ها در فارس لازم است

استاندار فارس معتقد است جهاد دانشگاهی در حوزه مسائل پیش روی این استان باید با کنکاش و نگاه عالمانه ورود ...
مراسم تجلیل از پیشکسوتان جهاددانشگاهی فارس برگزار شد

رئيس جهاد دانشگاهي استان فارس با تصریح اینکه امروز مشکلات اعضای جهاددانشگاهی کمتر از گذشته است، تصریح کرد که با ...


آمار سایت
بازدید امروز: 23
بازدید ماه:4004
بازدید کل:298298

اوقات شرعی
اوقات شرعی


خبرنامه پیامکی